Araç muayenesinde istenen zorunlu evraklar

Araç muayenesinde gerekli evraklar araç muayene evrakları, araç muayenesi için gerekli belgeler araç muayene belgeleri nelerdir…

Aracınızın yıllık veya iki yıllık muayene zamanı geldi çattı ve muayueneye gitmeye hazırlanıyorsunuz. Peki araç muayene için istenen evraklarınız hazır mı ?… Evraklarınızı hazırlamadıysanız boşuboşuna onca yolu tepip muayene istasyonuna gitmeyin, önce evraklarınızı tamamlayın, evraklarınızın hazır olduğunu düşünüyorsanız dahi aşağıda bizzat TüvTurk tarafılan verilen gerekli evraklar listesinden kontrol edip karşılatırın…   

Tüm araçlar için:
Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi): Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır.
Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter tarafından verilen “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene sırasında yanınızda olmalıdır.
Trafik Sigortası: Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. “Trafik Sigortası” insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir.
Vergi Borcu sorgulaması: TÜVTURK İstasyonlarında, motorlu taşıt vergisine tabi olmayan resmi araçlar, traktörler ve römorklar da dâhil olmak üzere tüm motorlu ve motorsuz araçların gerçek zamanlı borç sorgulaması yapılmaktadır. Vergi borcu, trafik para cezası ve OGS kaçak geçiş cezası çıkmaması durumunda muayene işlemleriniz başlatılmaktadır. İstasyonda yapılan sorgulamada aracınıza ait vergi borcu, trafik ve OGS geçiş cezası çıkması halinde muayene işlemleriniz başlatılmaz;
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesi www.gib.gov.tr adresinden ya da gerçek zamanlı çalışan en yakın vergi dairesinden ödeme ve borç kontrollerinizi yaparak muayeneye gelebilirsiniz.
Gerçek zamanlı çalışmayan vergi dairelerine bağlı borç görünme durumları ile diğer borçlu durumlar için “Fenni Muayene İzin Belgesi” talep edilecektir.

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren Ağır Kusur olarak değişmiştir. Bu nedenle muayeneye gelmeden önce egzoz gazı emisyon geçerlilik tarihini kontrol ediniz. Bu hizmet TÜVTURK istasyonlarından da alınabilir.
Vekâlet Durumu: Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz.
T.C Kimlik no‘sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

LPG/CNG’li Araçlar:
Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir.
LPG/CNG Tadilatı sonrası muayenelerde “Montaj Tespit Raporu” ve “Gaz Sızdırmazlık Raporu” zorunlu evraktır.
LPG/CNG’li aracın, “Sıvı Gaz Sistemi onaysız” kusuru varsa Muayene Tekrarına veya yeni bir Muayeneye gelirken yeniden düzenlenmiş Montaj Tespit Raporu ve sızdırmazlık raporu getirilmesi zorunludur (İlk muayenesinde getirilen rapor geçerliliğini yitirmiştir).
İlk muayenelerinde LPG/CNG sistemi ile ilgili olarak “Sıvı Gaz Sistemi Onaysız” kusuru dışında LPG/CNG sistemine ait başka bir Ağır Kusur almaları durumunda, muayene tekrarına veya bir sonraki muayenesine gelirken YENİ TARİHLİ GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU getirmek zorundadırlar. Bu evrakı olmayan araçlara hizmet verilemez.

Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için yukarıdaki belgelere ek olarak:
Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan EK-1 belgesi (Trafik Tescil müracaat ve işlem formu)

Önemli Not: Yukarıda belirtilen tüm belgelerin asılları getirilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Motorlu taşıtlar vergisini internetten taksitle ödeme kolaylığı başlıklı makalemizde taksitle mtv ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

Araç muayenesinde istenen zorunlu evraklar trafik cezası olan araç muayeneden geçer mi,araç muayenesinde istenen belgeler,vergi borcu olan araç muayene olurmu,araç muayenesinde istenenler,araç muayenede istenenler,traktör muayenesinde istenenler,araç genel muayenede istenen evraklar,ara muayenede istenen belgeler,araç sigortası olmadan muayene olurmu,aracın sıvı gaz sistemi onaysızsa ne yapmalı,sigorta kağıdı olmadan araç muayenesiolurmu,otomobil muayenesi için istenen belgeler,sigortasız muaynene olur mu,şirket araçları muayene evrakları,ahinde yaz olursa muayeneden geer mi makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

BENZER KONULAR

Araç muayenesinde istenen zorunlu evraklar makalesi Ana Sayfa, Oto Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Araç muayenesinde istenen zorunlu evraklar” için 1 yorum

  1. aydın karaca diyor ki:

    arabamın tescil tarihi yanlış yazılmış ama tarihini ben biliyorum birtanede trafik cecam var munede sorun çıkarmı

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Sedan Peugeot 301
2013 Peugeot 301’in yepyeni fotoğrafları burada

2013 Peugeot 301 ne zaman çıkacak özellikleri resimleri motor seçenekleri performans sonuçları... Kaliteli iç mekana önem veren ve sürüş koşullarının...

Kapat