Hurda aracı olanlara müjde

Hurda araç indirimi hurda araç yasası hurda araç alım yaşı…

Maliye Bakanlığı tarafında Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’nde değişikliğe gidilerek hurda araç model yılını 1985 yılından 1990 yılına çekti. Taşıtlarını 31 Aralık 2014 tarihine kadar hurdaya çıkartanlara tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarını kaldırdı.
Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’nde, daha önce hurdaya çıkartılacak olan araçlar için öngörülen 1985ve daha eski model şartı, 1990 ve daha eski araçlar şeklinde düzenlendi. Hurda araçlar için tanınan süre ise 31 Aralık 2014 olarak ilan edildi.
Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’ne göre, model Yılı 1990 ve daha eski olan taşıtlara İlişkin yapılacak işlemde, taşıtlarını en geç 31Aralık 2014 tarihine kadar il özel idarelerine veya Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü hurda müdürlüklerine teslim ederek, Karayolları Trafik Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak taşıtlarını hurdaya çıkarmak suretiyle kayıt ve tescillerini sildirmeleri halinde, tescil kayıtları silinen taşıtlarına ilişkin olarak 31 Aralık 2014 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 28 Şubat 2009 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları alınmayacak.
Tebliğe göre, İlgili trafik tescil kuruluşunda adlarına kayıt ve tescilli model yılı 2000 veya daha eski taşıtı olup, bu taşıtı 28 Şubat 2009 tarihi itibarıyla mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş bulunanlar içinde tescil silme işlemlerinde vergi borcu ödeme indirim ve para cezalarının kaldırılması kolaylıkları da getirildi.

Bir önceki yazımız olan Araç muayene süresi kısalıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hurda aracı olanlara müjde hurda arac tasarısı 93 model kapsıyormu 2014,mke hurda araç alımı 2014,hurda araç 2014,hurda araç alımı 2015,makina kimya hurda araç alımı,hurda araç hakkında bilgi,hurda araba yasası 2014,2015 mek hurda kamyon alımıvarmı,resi gazete hurda araç yasası 2015 girecekmi,makina kimya kaç model araçları alıyor,maliye bakanlığı hurda araç yasası 2015,özel idare hurda araç alımı,makina kimya hurda ara alm,kamyon hurda yasası,kac sene de araba hurdaya cıkıyuor makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

BENZER KONULAR

Hurda aracı olanlara müjde makalesi Ana Sayfa, Oto Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Hurda aracı olanlara müjde” için 8 yorum

 1. refik diyor ki:

  yahu kardeşim bu hurda yasası nasıl bi şey hangi arçlara var bu yasa ve nasıl para veriliyormu verilmiyormu

  • admin diyor ki:

   Merhaba Refik… Evet şu an hala bir muamma olan Hurda yasası ile ilgili gündemde bir çok söylenti var ve dolayısı ile buda bilgi kirliliğine neden oluyor. Ancak Hurda yasası ile son gelişmeleri Habergah.com takip edebilirsin… Sağlıklı mutlu günler dileği ile…

 2. hüseyin diyor ki:

  21.09.2012 aracımı aliağa makina kimyaya teslim ettim ücreti duysanız gülersiniz aracın tonu 37tl(otuzyedi türk lirası) olduğunu sölediler ben 250tlye çekiçiye para werdim ve aliağaya götürdüm 200 tl zarardayım kimse aracını götürmesin.Yanlış duymadınız 50tl değil 37 tl tonu .

 3. necdet aras diyor ki:

  Merhabalar
  1990 model ve altı ticari araçlarınız (kAMYONET,KAMYON,OTOBÜS,MÜNÜBÜS,ÇEKİCİ)degerinde Türkiye’nin her yerinden nakit alınır. haciz işlemleri çözülür boröçları silinir. MKE teslim edilir.05462327888

 4. tahsin diyor ki:

  merhaba benim de 1999 model minibüsüm var,vergi borcu trafik borcları mevcut fakat ben bu aracı 2011 yılında aldım bu yasadan faydalanabilirmiyim teşekkürler.

 5. m.hakan diyor ki:

  Ben kesin olarak kaç model araçlar dan aşağı ları hurdaya çıkacak onu öğrenmek istiyorum y
  eni yasaya göre ?

 6. önder diyor ki:

  arabalar dahil mi bu kanuna yoksa sadece kAMYONET,KAMYON,OTOBÜS,MÜNÜBÜS,ÇEKİCİ gibi araclar mı cekiliyor trfikten ?

 7. yavuz diyor ki:

  benim araç 1972 model anadol kamyonet ama ben arabayı 4 yıl önce el altından hurdacıya sattım şimdi bana gelen 1000 bin tl ver gi borcu şimdi benim araç ortada yok ama trafiktende düşürmedim haliyle her altı ayda faiz geliyo şimdi benim ne yapmamlazım bende bu çıkan yasaya dahil yadayararlanabiliyormuyum acaba

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
mitsubishi kampanyalı otomobiller
Mitsubishi ‘lerde kaçırılmayacak avantajlar

Mitsubishi kampanya fiyatları 2012 indirimli otomobil modelleri... Mitsubishi tutkunları, şu sıralar aklınızdan yeni bir otomobil almak geçiyorsa tam sırası, zira...

Kapat